Кафедра вищої математики

Математиком бути легко!

   В’язовська народилася в Києві, де закінчила Київський природничо-науковий ліцеї № 145 та механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

  2010-го захистила кандидатську дисертацію в Інституті математики НАН України на тему «Нерівності для поліномів і раціональних функцій та квадратурні формули на сфері», а 2013 року здобула ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті, захистивши дисертацію «Модулярні функції та особливі цикли».

   34-річна математикиня з України Марина В'язовська, яка працює у Швейцарському федеральному технологічному інституті, разом з командою математиків розв'язала математичне рівняння, над яким провідні математики світу ламали голови декілька століть. Воно вирішує, як розміщується у 8-ми та 24-ох вимірних просторах нескінченна кількість точок, які відштовхуються одна від одної. Ще у березні 2016 року В'язовська науково з’ясувала, як найщільніше розмістити точки у 8- та 24-вимірних просторах. Зазначається, що раніше математикиня здійснила лише перший крок для доведення, однак зараз здійснено важливіше, універсальніше доведення, що зробило її роботу більш «загальною».

   У фізичному світі це може бути, наприклад, «нескінченний» набір електронів, які відштовхуються один від іншого з метою встановити конфігурацію якнайменшої густини. Або точки, що представляють центри довгих закручених полімерів у розчині, які намагаються не склеїтися докупи.

   Марині вдалося найефективніше розмістити сфери, які для наочності можна уявити собі як тенісні м'ячі, у 8-ми та 24-х вимірному просторі – так, щоб вільного місця лишилося найменше з усіх можливих варіантів.

   Математики вивчають проблему розміщення сфер у тривимірному просторі ще з 1611 року, коли Йоханнес Кеплер припустив, що найлегший спосіб упакувати однакові сфери у просторі – це піраміда. Саме такі фігури ми бачимо на прилавках продавців овочів.

   Не зважаючи на те, що проблема нібито здавалася простою, вона не була вирішена до 1998 року, коли Томас Хейлз з Піттсбурзького університету нарешті довів припущення Кеплера на 250 сторінках математичних аргументів з комп'ютерним моделюванням.

   Задача про найщільніше пакування куль тісно пов’язана з теорією кодування та передачі інформації. Відкриття Марини і колег має практичне значення, адже, за її словами, упаковки сфер у багатовимірних просторах використовуються для поліпшення передачі сигналу.

   У 2016 році  Марина отримала одну з найпрестижніших математичних нагород світу, аналога Нобелівської премії, однак для математиків – «Премію Салема». 2017 року Математичним інститутом Клея Марині В’язовській присуджено Дослідницьку нагороду.

   Комісія присудила їй цю нагороду за відкриття світового рівня - щодо найщільнішого пакування куль у 8- та 24-вимірних просторах з використанням методів модульних форм. Раніше задачу пакування куль було розв’язано лише для просторів із трьома і менше вимірами.

Коментарі  

0 #1 Александр Чёрный 14.09.2020, 04:16
:eek: :roll:
Цитата

Додати коментар